Bevásárlókosár
0 árucikk
 

LOVASOKNAK

 

„Ami fontos az nem bonyolult, ami bonyolult az nem fontos

Ősszel ismét hazánkban tart kurzust Massimo Basili, a Könnyedség Iskolájának instruktora

Titkon remélem, hogy egyre kevesebb lovas társamnak kell bemutatni Philippe Karl-t a Könnyedség Iskolájának (Ecole Légéreté) megálmodóját, létrehozóját, motorját és egyre kevesebb lovas társamnak kell magáról az iskoláról mesélni. Igazából az lenne a legjobb, ha ezt az irományt – legalább is az első, erről szóló részét - mindenki csak átfutná, mondván teljesen tisztában van az iskola céljaival és az ott tanultakkal. Nos, akik még esetleg nem hallottak felőle, azok azért bátran olvassák el, mert, még ha csak a felszínt kapargatjuk is, a későbbiekben még hasznukra válhat.

Philippe Karl visszanyúlt a régmúlt időkbe és ezeknek az időknek mestereit hívta segítségül, hogy jobb legyen a lovaknak itt, most a XXI. században. Jelen cikk terjedelme nem volna alkalmas az iskola részletes bemutatására, legyen elég annyi, hogy „ egyik alapelve a ló teljes mértékű tisztelete, az erőnek és a kényszernek minden fajtáját elutasítja, a képzés minden lófajtára alkalmazható, és minden szakágra átültethető. A könnyedség nem poétikus és ezoterikus jellegű szándéknyilatkozat, hanem egy hatékony és mérhető lovaglási terv.” (Philippe Karl: Lókiképzés, 154 old.)

Úgy gondolom érthető és egyszerű útmutatás, ezért pár gondolatébresztő sort írnék, miért is érdemes ezzel az iskolával (is) foglalkozni. Elöljáróban annyit, és ezzel szerintem nem mondok újat, a lovak szerepe az emberek világában hihetetlenül nagyot változott az elmúlt bő száz esztendőben, ami nagyon rövid idő ahhoz képest, hogy előtte több ezer éven át ugyanazon feladatokat látták el embertársaik mellett. Mik is voltak ezek a feladatok?  Munkatársak voltak az élet minden területén, a ház körül, a földeken, az utakon, az erdőkben, még a bányákban is, és hű, mindig segíteni kész bajtársak a háborúkban, a véres ütközetekben. Mikor a gépek átvették négylábú társaink feladatait, háttérbe szorultak és az ember méltatlanul kezdett el bánni velük.

A XX. századra a jó barát egy sportszerré degradálódott, amit ha nem megfelelően működött, egyszerűen lecseréltek, mint egy teniszütőt és kész, jöhetett egy másik ló, amit lehetett használni, nyüstölni és a végén újból lecserélni. Nos, ennek a szemléletnek szeretne Philippe Karl is véget vetni. Vegyük már észre mi, XXI. századi lovasok, hogy a ló az nem egy sportszer, a ló egy érző, gondolkodó élőlény, aki most is jó barátunk, és ha jobban odafigyelünk rá, nagyon jó tanítónk is egyben. Philippe Karl és tanítványai azon fáradoznak, hogy minél több lovasnak felhívják a figyelmét erre a tényre és segítsék azokat, akik hosszútávban gondolkodnak akkor, amikor egy lovat társuknak választanak. Mondjuk egy egész ló életre. Nos, nem mindegy hogy ezt a röpke 20-30 évet hogyan töltjük el. A Könnyedség Iskolája megtanítja, hogyan lehet harmonikussá, és kellemessé tenni az a lóval együtt töltött időt, és a gondolkodó lovast helyezi előtérbe a célból, hogy a lovaink egészsége ne szenvedjen károkat, ne menjen tönkre, lóhoz nem méltó, sokszor erőszakos módszerek alkalmazása miatt, hanem minél több kellemes órát, napot, hetet, de leginkább éveket tölthessünk el jóbarátainkkal.

 A Könnyedség Iskolájának tanítványai közül Massimo Basili érkezik hozzánk október elején, hogy a két évvel ezelőtti, majd idén májusi alkalmakat követően egy újabb kurzust tartson hazánkban, és hihetetlen alázattal tegye közkincsé a hosszú évek alatt szerzett tudását és tapasztalatát.

Philippe Karl új utat mutatott számára a lókiképzés terén, így közvetlen tanítványa lett, 2004-ben pedig az iskola III-as fokozatú hivatalos oktatójává vált. Nem mellesleg az Olasz Lovas Szövetség (FISE) minősített lovas edzője és több lovas szakágban versenyzett maga is tanítványaival együtt. Ennek előtte az olasz Lovas Katonai Iskola tanáraként szolgált a hadseregben, tiszti rangban, amit olasz öttusa válogatottsága előzött meg. Személyében egy nagyszerű lovas embert ismerhetünk meg, akitől élvezet tanulni, és nem mellesleg felettébb hasznos is. Így tiszta szívvel merem ajánlani munkásságát gondolkodni akaró és gondolkodni tudó lovas társaimnak.

A kurzus ezúttal is a Pest megyei Tornyoslöbi Lovardában (Üllő és Ócsa között) kerül megrendezésre, október 2-4. között. A tematika elméleti, valamint a résztvevő ló-lovas párosok egyénre szabott gyakorlati oktatására épül a három nap során, így mindenki a számára leghasznosabb tudással, és tanulságokkal gazdagodhat. Bővebb információval, és jelentkezéssel kapcsolatosan a szervezők az illirnp@gmail.com e-mail címen állnak rendelkezésre.

A kurzus időpontja: 2017. 

információk, jelentkezés:  Vojnits Pál   70-320-1709